Nazwa: Hemorol
Postać: czop.doodbyt.
Dawka: -
Opakowanie: 12 czop. (2 blist. po 6 szt.)
Skład:
Substancjami czynnymi w jednym czopku (2 g) są:
- benzokaina (Benzocainum) - 100 mg
- Wyciąg gęsty złożony z ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika i ziela krwawnika (Extractum compositum spissum (4:1 )ex: Cytisi scoparii herba, Hippocastani cortice, Tormentillae rhizomate, Millefolii herba) - 80 mg [ekstrahent: etanol 40% V/V]
- Wyciąg gęsty z kwiatu rumianku (Matricariae extractum spissum) (3:1) - 50 mg, [ekstrahent: woda oczyszczona]
- Wyciąg gęsty standaryzowany z korzenia pokrzyku (Belladonnae radicis extractum spissum normatum): od 11,12 mg do 20 mg wyciągu gęstego z korzenia pokrzyku (4:1) (Belladonnae radicis extractum spissum (4:1)) [ekstrahent etanol 70 % (V/V) i od 0 mg do 8,88 mg glicerolu - 20 mg
Substancje pomocnicze to: glicerol i tłuszcz stały.
Działanie: Czopki Hemorol powodują ustąpienie dolegliwości bólowych (towarzyszącym żylakom odbytu) wskutek działania znieczulającego benzokainy. Produkt zawiera też składniki o miejscowym działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i rozkurczającym.
Wskazania: Hemorol są to czopki doodbytnicze stosowane tradycyjnie przeciw dolegliwościom towarzyszącym żylakom odbytu.
Hemorol jest stosowany także w przewlekłych stanach zapalnych błony śluzowej odbytu oraz podrażnieniach i pęknięciach śluzówki odbytu.
Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Przeciwwskazania: Jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Jeśli pacjent ma uczulenie na benzokainę lub na rośliny z rodziny Asteraceae dawniej Compositae (Złożone).
W przypadku choroby nowotworowej jelita grubego.
Interakcje: Nie są znane.
Dawkowanie: Czopki powinny być stosowane do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych, jednak nie dłużej niż przez 7 kolejnych dni.
Dawkowanie (dorośli): Dorośli - 1 czopek na noc, w cięższych przypadkach 2 do 3 czopków w ciągu dnia.
Dawkowanie (dzieci): Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Środki ostrożności: W przypadku stwierdzenia krwi w stolcu należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadkach dużych guzków krwawniczych, po podaniu czopka (ok. 5-10 min) może wystąpić uciskowa bolesność, ustępująca po rozpuszczeniu się czopka.
W przypadku braku działania lub zaostrzenia objawów chorobowych należy przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z lekarzem.
Podczas stosowania miejscowo produktów zawierających benzokainę istnieje potencjalne ryzyko wystąpienia methemoglobinemii. Objawy methemoglobinemii (blady lub szaroniebieski kolor skóry, warg oraz płytek paznokci, duszność, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, przyspieszona praca serca) mogą pojawić się w ciągu kilku minut do jednej lub dwóch godzin po zastosowaniu benzokainy, po podaniu jedno lub wielokrotnym. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.
Ciąża: Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.
Ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia działania poronnego wyciągu z ziela żarnowca, Hemorol nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży.
Nie badano bezpieczeństwa leku u kobiet karmiących piersią, dlatego nie zaleca się stosowania leku Hemorol w tym okresie.
Wpływ na płodność nie jest znany.