Nazwa: Alugastrin
Postać: zaw.doust.
Dawka: 1,02 g/15ml
Opakowanie: 250 ml
Skład:
SKŁAD
Skład jakościowy i ilościowy: Każda dawka (15 ml) zawiera 1,02 g dihydroksyglinowo-sodowego węglanu.
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: sorbitol 1,2 g/15 ml, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan.
Działanie: OPIS
Alugastrin jest lekiem zobojętniającym nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym. Nie powoduje nadmiernej alkalizacji soku żołądkowego i wtórnego pobudzenia wydzielania kwasu solnego. Działa osłaniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Łagodzi dolegliwości bólowe związane
z nadkwaśnością soku żołądkowego.
Wskazania: WSKAZANIA
Objawowo:
- w nadkwaśności soku żołądkowego;
- w uszkodzeniu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołanym przez czynniki wrzodotwórcze (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne);
- w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Przeciwwskazania: PRZECIWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek.
Działania niepożądane: DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Działania niepożądane zostały podzielone zgodnie z częstością występowania. Zaburzenia żołądka i jelit – często: kredowy posmak, łagodne zaparcia, skurcze żołądka. Niezbyt często: nudności lub wymioty. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania – rzadko (przy długotrwałym stosowaniu lub podawaniu dużych dawek, jako objaw ubytku fosforu): ciągłe zaparcia, utrata apetytu, niezwykła utrata masy ciała, osłabienie mięśni. Niezbyt często: białawe zabarwienie kału. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej - rzadko (przy długotrwałym stosowaniu lub podawaniu dużych dawek, jako skutek utraty fosforanów): osteomalacja i osteoporoza (bóle kości, puchnięcie nadgarstków lub kostek).
Dawkowanie: SPOSÓB UŻYCIA
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: jeśli lekarz nie zaleci inaczej, stosować 15 ml (łyżkę stołową) w godzinę po posiłkach i przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości. Butelkę wstrząsnąć przed użyciem. W przypadku zastosowania większej dawki niż zalecana, może wystąpić biegunka, obrzęk stóp i podudzi.
DAWKOWANIE
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 15 ml (łyżkę stołową) w godzinę po posiłkach i przed snem
lub w razie wystąpienia dolegliwości. Butelkę wstrząsnąć przed użyciem.
Środki ostrożności: ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Stosować ostrożnie u pacjentów ze skłonnością do zaparć. Podawanie produktu leczniczego dzieciom poniżej 6 lat, musi być poprzedzone szczegółowym rozpoznaniem, określającym przyczynę dolegliwości. Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek produktu leczniczego może doprowadzić do hipofosfatemii, gdyż glin zawarty w preparacie wiąże w jelicie cienkim fosforany, tworząc nierozpuszczalne związki. Lek zawiera 162 mg sodu na dawkę, należy to wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy – ze względu na obecność sorbitolu. Lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) – ze względu na obecność parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu.
Uwagi: PRZECHOWYWANIE
Nie stosować po upływie terminu ważności podanym na opakowaniu. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpady. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których już się nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko. Okres ważności po otwarciu 30 dni.
JAK WYGLĄDA I CO ZAWIERA OPAKOWANIE
Lek ma postać białej zawiesiny o miętowym zapachu i smaku. Butelka zawiera 250 ml zawiesiny. Do opakowania dołączona jest ulotka dla pacjenta.